Савет за родну равноправност Скупштине града Крушевца одржао је седницу поводом 25. новембра – Међународног дана борбе против насиља над женама, који се обележава у оквиру кампање „16 дана активизма против насиља над женама“.
Чланови Савета, разговарали су са представницима Центра за социјални рад, Полицијске управе и представницима невладиних организација: Удружење жена „Пешчаник“, Алтернативног центра за девојке и Удружења „Романи цикна“ о томе до каквих је помака довела примена Закона о спречавању насиља у породици, као и о мерама које локална самоуправа заједно са надлежним институцијама и удружењима које се баве правима жена може да предузме у циљу заштите жртава и подизања свести јавности.
Мирела Ралић, председница Савета истакла је да је породично насиље и насиље над женама присутно и у нашој средини, да насиље није само физичко, већ је реч и о сексуалном, психичком и економском насиљу, које се дешава у свим срединама и да је један од задатака Савета да говори о овом проблему и ради на подизању свести заједнице.
Констатовано је да је број пријава насиља у порасту и да надлежне институције константно раде на заштити оних који трпе насиље, посебно жена и деце. Истакнуто је да је примана Закона о спречавању насиља у породици довела до позитивних помака, да су жене информисаније и спремније да пријева насиље, али да то исто чине и ближи сродници и комшије. Смањен је број смештаја у сигурне куће и ради се на томе да жртве остану у природном окружењу. Представнице невладиног сектора сугерисале су да институције обрате већу пажњу приликом процене ризика, јер је Закон више превентивног карактера, као и да посебну пажњу треба посветити проблемима насиља над Ромкињама и припадницама других осетљивих група – женама инвалидима и женама са села.
Закључено је да потребно:
- развити програме за економско оснаживање жена жртава насиља,
- развити програме за рад са починиоцима насиља,
- обратити већу пажњу приликом процене ризика од насиља,
- унапредити и интензивирати рад мултисекторског тима који чине представници свих институција које се баве насиљем и образовати подтимове који би се бавили посебним врстама насиља као и тим за превенцију, прикупљање и обједињавање статистичких података,
- Наставити заједнички рад институција и организација цивилног друштва на превентивним активностима и подизању свести јавности.